Dopravní nehoda a správný postup

V dnešním silném provozu je velice snadné se stát účastníkem dopravní nehody. Když už k této negativní situaci dojde, jednou ze základních otázek je, zda volat policii či ne. Existují 4 různé situace, kdy se k dopravní nehodě volá Policie České republiky:

  1. Způsobená škoda na vozidlech přesahující 100 000 Kč

Problémem je určení výše škody. Proto uvedu jednoduchý ilustrativní příklad poškození na vozidle Škoda Superb 3. generace:

  1. Oba přední světlomety – přibližně 40 000 Kč
  2. Přední radar s ACC a funkcí nouzového brzdění – přibližně 40 000 Kč
  3. Přední nárazník – přibližně 25 000 Kč
  4. Přední kapota – přibližně 30 000 Kč

Při součtu uvedených položek došlo k překročení částky 100 000 Kč a je povinnost volat Policii České republiky.

  1. Podezření na požití alkoholu

Jsem-li poškozený a mám podezření na požití alkoholu ze strany viníka, mohu volat Policii České republiky automaticky, aby provedla test na alkohol a další omamné látky.

  1. Újma na zdraví účastníků dopravní nehody

Dojde-li k újmě na zdraví účastníků dopravní nehody, je potřeba volat Policii České republiky a potažmo i záchranné služby. 

  1. Škoda na majetku třetí osoby

Jde například o vyteklý olej na vozovce, poškození svodidel, poškození chodníku, poškození plotu apod. 

  1. Nabourané firemní vozidlo

V případě řízení firemního vozidla je povinnost volat Policii České republiky v případě, že jsem viník nebo poškozený. Může na tom trvat majitel firmy.

V obecné rovině platí, že vyplním-li správně záznam o dopravní nehodě (propisovací formulář) společně s “neprůstřelnou” dohodou mezi všemi účastníky dopravní nehody, není nutné Policii České republiky volat. Veškeré okolnosti nehody, včetně rozsahu poškození je v protokolu zaznamenáno. Ten musí být opatřen podpisy účastníků dopravní nehody a je vhodné uvést i případné svědky. Záznam o dopravní nehodě se vždy povinně dokládá pojišťovně. Navíc se v případě nevolání Policie České republiky vyhne viník pokutě. 

K vyplnění záznamu o dopravní nehodě je potřeba zelená karta, občanský průkaz a ideálně kontaktní údaje (telefon) obou stran. V záznamu se nachází prostor pro 2 řidiče (řidič A a řidič B). Na formulář by mělo být výslovně uvedeno, který ze řidičů je viníkem (dolní část záznamu)! Po vyplnění si každá ze stran vezme jedno paré záznamu. V případě nepropisovacího formuláře lze záznam jednou ze stran vyfotit a toto si uchovat. Následně se vše hlásí pojišťovně.

Share This